TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
PRIORYTETOWE OBSZARY BADAWCZE
1. Technologie informacyjne, nauka o danych i sztuczna inteligencja
Obszar obejmuje m.in. informatykę, algorytmikę i inżynierię oprogramowania, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, interakcję człowiek – komputer, metody analizy i wizualizacji danych, statystykę matematyczną, klasyfikację i prognozowanie, przetwarzanie języka naturalnego, obliczenia kwantowe, inżynierię magazynowania i transmisji danych, przetwarzanie informacji i prywatność, cyberbezpieczeństwo i kryptografię, telekomunikację, sieci komputerowe i mobilne, Internet Rzeczy, cyberklonowanie i wirtualizację, rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość, techniki multimedialne, informatykę medyczną i neuroinformatykę oraz inteligentne systemy autonomiczne.
2. Innowacyjne materiały i zaawansowane technologie wytwarzania
Obszar obejmuje m.in. badania podstawowe i inżynierię materiałową, Przemysł 4.0 (cyfryzację, automatyzację i hiperautomatyzację, robotyzację i inteligentne systemy produkcji), technologie addytywne, technologie wysokiej precyzji, zielone technologie wykorzystujące odnawialną bazę surowcową i waloryzację odpadów, technologie zrównoważone i energooszczędne, wykorzystanie innowacyjnych metod i narzędzi oraz systemy kontroli.
3. Zrównoważone środowisko życia
Obszar obejmuje m.in. gospodarkę surowcami, źródła energii (energetykę konwencjonalną, odnawialną i jądrową), transformację systemu energetycznego, technologie przyjazne człowiekowi i środowisku (np. elektromobilność), ochronę klimatu oraz środowiska przyrodniczego i kulturowego, gospodarkę wodną, identyfikację zagrożeń środowiskowych oraz reagowanie na klęski żywiołowe, a także wszelkie aspekty zrównoważonego rozwoju, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz społecznej akceptacji zachodzących zmian.
4. Inteligentne miasta i społeczeństwo przyszłości
Obszar obejmuje m.in. holistyczne projektowanie i budowę przyjaznych człowiekowi budowli, osiedli i miast z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, zastosowanie innowacyjnych i bezpiecznych materiałów, szeroko rozumianą komunikację i mobilność – w tym inteligentne i autonomiczne systemy transportu, projektowanie uniwersalne, zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, energetycznemu i cyfrowemu, badania interakcji człowieka z maszyną, a także analizę, predykcję i zarzadzanie procesami społecznymi oraz gospodarczymi.
5. Technologie dla zdrowia i medycyny
Obszar odzwierciedla postępujący proces technizacji medycyny i coraz ściślejszy związek postępu w medycynie z rozwojem technologii. Obejmuje interdyscyplinarne badania na pograniczu nauk o zdrowiu oraz nauk podstawowych i technicznych, a także badania stricte medyczne. W szczególności należą do niego takie obszary jak biochemia i chemia biologiczna, bionika, inżynieria biomedyczna, biomechanika, materiały imitujące naturę i wspierające zdrowie, elektronika i sensoryka medyczna, bioinformatyka, analiza obrazów i dużych zbiorów danych medycznych, diagnostyka medyczna, medycyna personalizowana i precyzyjna, technologie cyfrowe dla zdrowia i medycyny, telemedycyna, augmentacja człowieka oraz badania wpływu na zdrowie czynników środowiskowych i procesów społecznych.
6. Technologie ekstremalne
Obszar obejmuje m.in. nanotechnologię, mikroelektronikę i fotonikę, metrologię, megakonstrukcje (wielkie budowle, maszyny, urządzenia, sieci elektroenergetyczne, itp.), technologie kwantowe, kriogeniczne, kosmiczne, morskie i podziemne, czyli badania zjawisk o ekstremalnych skalach oraz inżynierię obiektów o ekstremalnych parametrach lub pracujących w ekstremalnych warunkach.
7. Badania podstawowe dla technologii i innowacji
Obszar obejmuje badania fundamentalnych obiektów, modeli i teorii ważnych dla zrozumienia systemów złożonych – od materiałów i procesów do układów biologicznych i społecznych. Uwzględnia zastosowania koncepcji i praw uniwersalnych do analizy rzeczywistych zjawisk i wsparcia rozwoju techniki i cywilizacji oraz poprawy jakości życia człowieka i stanu środowiska naturalnego. Obejmuje w szczególności badania w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych (w tym matematyki, fizyki i chemii) oraz nauk społecznych i humanistycznych.